Alan Seçenekleri

1. Alan Boyutu

Seçilen veri türleri, alanlarına girilecek maksimum veri uzunluğunu belirtir. Mesela metin veri türü için varsayılan alan boyutu 50’dir. 255’e kadar değeri artırılabilir. Sayı ve para veri türünde ise byte§, tam sayı, uzun tam sayı, yineleme kimliği gibi seçenekleri vardır. Varsayılan sayı boyutu “uzun tam sayı”dır. Alan boyutunun değiştirilmesi sayesinde veri giriş hataları en aza indirilir, Access kısa alanları daha hızlı işler, gereksiz yere fazla bellek alanı ayrılmamış olur.

2. Biçim

Ekranda verinin nasıl görüneceğinin ayarıdır. Örneğin bir sayının sonuna otomatik olarak YTL yazılması istenirse biçim özelliği “Para birimi” olarak seçilebilir. Özellikle tarih veri girişleri çok çeşitli olsa bile, tüm verilerin aynı görünümde olması sağlanabilir:

3. Resim Yazısı

Boş bırakılırsa tablonun alan ismi yazılan yerde “Alan Adı” gözükür. İsterseniz alan adından farklı bir değer girebilirsiniz. Bu değişiklik form ve rapor nesnelerinde görülecektir. Kullanıcının asıl ilgileneceği kısım “görüntü” kısmıdır. Yani alan adlarını tasarlayanın bilmesi daha mantıklıdır.

Şifrelenmiş gibi görünen MusSAdi isimlendirmeyi kullanıcı “Müşteri Soyadı” halinde görmesi daha iyidir.

4. Sıralı

Birincil anahtar haricinde diğer alanlarda da “sıralama” özelliğini aktif hale getirmek gerekebilir. Bu sayede sık olarak sıralama işlemi yapılan bir alanın daha hızlı bir şekilde sıralanması sağlanır.

5. Gerekli

Veri girişinde tüm alanlara veri girilmesi gerekmeyebilir, ama her kayıtta muhakkak girilmesi gereken alanlar da bulunabilir. Mesela öğrenci notu kaydedilen bir tabloda öğrencinin adı ve numarası girilmez ise kaydın kime ait olduğu bilinemeyeceğinden gereksiz bir kayıt açılmış olur. Hangi alanın gerekli olduğuna tasarım sırasında karar verilir. Otomatik sayı türü dışında her veri türünün “Gerekli” özelliği vardır.

6. Varsayılan Değer

Yeni bir kayıt açıldığında alan içinde otomatik olarak girilmiş hazır bir değer olması istenirse “Varsayılan Değer” belirtilebilir. Mesela “Ülke” alanının varsayılan değeri “Türkiye” olarak seçilebilir. Tabi kullanıcının istediği değeri girme imkânı hala vardır.

7. Sıfır Uzunluk İzni

Metin veri türü için geçerli olan bu özellik ile verinin içi boş olarak geçilmemesi sağlanabilir. Karakter içermeyen bu veriyi peş peşe iki çift tırnak ile belirtebilirsiniz.

8. Akıllı Etiketler

Akıllı etiketler yaptığımız hareketleri hissederek hatalı işlem yapmamamız için bize tavsiyelerde bulunan bir özelliktir. Kopyala yapıştır, formül düzeltme ve benzeri anlarda imlecin olduğu yerde belirir. Access’te hazır olarak kişi ve tarih ile ilgili akıllı etiket ekleme seçeneğimiz vardır.

Giriş Maskesi Sihirbazı

“Giriş Maskesi” sayı ve metin veri girişine desen sağlayarak sınırlandırma getirir. Veri hatasız ve amacına uygun şekilde tabloya kaydolur. Metin, sayı, tarih ve para birimi veri türlerinde giriş maskesi özelliği vardır.

Giriş maskesini daha rahat değiştirmemiz için Access içinde basit bir sihirbaz vardır, bu sihirbazla giriş maskesi hazırlayabilirsiniz.

 

Geçerlilik Kuralı ve “Deyim Oluşturucusu” Penceresi

“Geçerlilik Kuralı” ve “Geçerlilik Metni” birlikte çalışan ve veri girişinin doğru şekilde olmasını denetleyen özelliklerdir. Girilen veri istenen sınırlar içinde olup olmadığını kontrol eder ve kullanıcı açıklayıcı bir mesaj ile uyarılır.

Geçerlilik kuralı hataları önlemede çok güçlü bir yardımcı araçtır. Veri girildiğinde Access veriyi test eder ve kurala uygun ise kayda izin verir, uygun değilse kayda izin vermez. En iyi kullanım yerleri sayı, para birimi ve tarih-saat veri türleri içindir.

 

560 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: credit repair | Thanks to st louis web design, essay writing and fire glass
c# örnekleri , csharp örnekleri , c# örnek , C# Örnekleri , örnekleri c# , C# ÖRNEKLERİ
BTT Sınavları

C# Uygulamaları

Müdür Yardımcılığı Sınavına Hazırlık Sayfası

Müdür Yardımcılığı Çalışma Notları

C# Uygulamaları

Yazılı Soruları Php Dersleri Bilişim Teknolojileri Alanı Yazılı Soruları C# Dersleri C# Örnekleri