Klavye ve Fare

  • Klavye üzerinde tampon bellek ve mikroişlemci bulunur. Bu sayede tuşa basıldığında veri işlemciye iletilir.
  • Kullanıcı, klavye üzerindeki plastik tuş üzerine bastığında, tuş altındaki plastik yay aşağı ezilerek altındaki kömür tabaka içerisinde bulunan gümüş nitrat içerikli devreyi kapatır.
  • Klavye içerisinde bulunan mikroişlemciye iletilen sinyal, kablo yardımıyla bilgisayara iletilir.
Tuşların Görevi
 
Anakart üzerindeki klavye denetleyicisi porttan gelen sinyali karakter seti üzerinden RAM (ana bellek)’e kopyalar. Klavye kesme isteği, işlemciyi durumdan haberdar eder. İşlemci de yapılması gereken işlemi yapar. Gerçekte kullanıcının bir plastik tuşa basmış olması gibi basit bir işlem olarak gözükse de bu bilgisayara 1 ve 0’lardan oluşan bir veri kümesinin iletilmesinin ardından, kümeye karşılık gelen karakter kodunun, karakter setindeki karşılığının ekrana yansıtılması ile sonuçlanır.
 
Klavye Çeşitleri
 
Klavyeleri tuşların sıralanışına göre 2’ye ayırabiliriz:
a) F klavye: Bilgisayarda F klavye kullanımı Türkçe doküman yazanlar için çok uygundur diyebiliriz.

b) Q klavye: En çok kullanılan klavye modeli Q klavyedir.

  
Kasa ile bağlantılarına göre de klavyeleri 2’ye ayırabiliriz:
1. Kablolu klavyeler
Kablolu klavyeler kasa ile bağlantı soketlerine göre;
1- AT soketli klavyeler
2- PS/2 soketli klavyeler
3- USB soketli klavyeler olmak üzere 3 gruba ayrılırlar.
 
2. Kablosuz klavyeler
Kablosuz klavyeler kasa ile haberleşmelerine göre 2’ye ayrılır;
1- Infrared (kızıl ötesi) klavyeler: Bu tür klavyelerde alıcı aygıt ile klavye, tıpkı televizyon kumandalarında olduğu gibi, direk olarak birbirlerini görmek zorundadırlar.
2- Radyo frekanslı klavyeler: Bu tür klavyelerde ise alıcı aygıt ile klavyenin birbirini görme zorunluluğu yoktur. Onlarca metre alan içerisinde birbirleri ile haberleşebilirler.
 
Fare
Fare (mouse), klavyeden sonra bilgisayarda kullanılan en yaygın girdi aygıtıdır ve klavyeye nazaran daha basittir. Grafik arabirimi kullanılmaya başlandığından beri fare desteği programlar içine yerleştirilmeye başlanmıştır. Windows 95. Mac’ten alınmıştır.
Kablosuz fareler üç türe ayrılır:
a) Kızılötesi fareler: Bu fareler, bilgisayar ile iletişiminde bir kızılötesi sistem kullanır. Sistem, bilgisayarın seri, PS/2 veya USB yuvasına takılır, fare ise sistemle kızılötesi ışınlar ile iletişim kurar. Eğer fare ile sistem arasına bir cisim girerse, fare hareketleri hissedilmeyecektir. Bu tür farelerden günümüzde artık satılmamaktadır.
b) Radyo dalgalı fareler: Kızılötesi farelerden farklı olarak bu fareler iletişim için kızılötesi ışın yerine radyo sinyalleri kullanırlar. Kapsama alanları genelde onlarca metre civarındadır. Kablosuz fareler bilgisayara takılı olan alıcı aygıtla iletişim kurmak için kendi içlerinde 2 adet pil bulundururlar.
c) Bluetooth fareler: Bu fareler, kimi bilgisayarlar ile entegre gelen Bluetooth kablosuz teknolojisini kullanarak iletişim kurarlar. İlk iki türe göre en büyük avantajları, standart bir protokol kullandığı için her cihazla kullanılabilir olmalarıdır.
Diz üstü bilgisayarlarda fare işlevi bilgisayar üzerine yerleştirilmiş ve elle döndürülen “TrackBall” adı verilen küre tarafından yerine getirilmektedir. Parmağın baskı hareketiyle imleci yönlendiren “TouchPad” de kullanılan diğer bir türdür.
ÖLÇME SORULARI
Aşağıdaki soruların cevaplarını doğru ve yanlış olarak değerlendiriniz.
1. Klavyelerin kendi içlerinde mikro işlemcileri bulunmaktadır. (……)
2. Q klavyede harfler, Türkçe yazım diline uygun olarak sıralandırılmıştır. (……)
3. Farelerde sağ tuş, yan menünün kullanılmasını sağlar. (……)
Aşağıdaki cümlelerde bulunan boşlukları en uygun şekilde doldurunuz.
1.. Günümüzde _______ bağlantılı klavyeler çoğunluktadır.
2. Optik farelerin alt kısmında top yerine ___________ bulunmaktadır.

601 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir