Acces Veritabanında Giriş Maskesi Özelliği

Metin Veri Türü Giriş Maskesi Özelliği
Bir alana bilgi girişi yaparken kullanıcının bilgi girmesine yardımcı olmak ve sınırlama getirerek yanlış bilgi girilmesini önlemek için oluşturulan bir özelliktir. Giriş maskesi bazı karakterler kullanılır.

o karakteri : Sadece sayı girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunludur.Ne kadar sıfır (o) kullanırsa o kadarda sayı girilmek zorundadır.

Giriş maskesi belli formatlar oluşturabiliriz.Mesela telefon numarası yazılırken (333)-(333-33-33) gibi bir formatta yazılmasını istiyorsak giriş maskesine aşağıdaki gibi yazılmalıdır.Aynı zamanda kullanıcının telefon numarasını eksik girmemesi sağlanmış olur.

9 karakteri : Sadece sayı girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunlu değildir.Ne kadar dokuz (9) kullanırsa en fazla o kadar sayı girilebilir.Boş bırakılabilir veya giriş maskesinde kullanılan karakterden daha az karakter girişi yapılabilir. 9 kullanıldığı için eksik yazılabilir.

L karakteri : Sadece harf girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunludur.Ne kadar L kullanırsa o kadarda harf girilmek zorundadır.

? karakteri : Sadece harf girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunlu değildir.Ne kadar soru işareti (?) kullanırsa en fazla o kadar harf girilebilir.Boş bırakılabilir veya giriş maskesinde kullanılan karakterden daha az karakter girişi yapılabilir.

A karakteri : Harf veya sayı girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunludur.Ne kadar A kullanırsa o kadarda harf veya sayı girilmek zorundadır.

a karakteri : Harf veya sayı girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunlu değildir.Ne kadar a kullanırsa en fazla o kadar harf veya sayı girilebilir.Boş bırakılabilir veya giriş maskesinde kullanılan karakterden daha az karakter girişi yapılabilir.

& karakteri : Herhangibir karakter girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunludur.Ne kadar & kullanırsa o kadarda karakter girilmek zorundadır.

C karakteri : Herhangibir karakter girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunlu değildir.Ne kadar C kullanırsa en fazla o kadar karakter girilebilir.Boş bırakılabilir veya giriş maskesinde kullanılan karakterden daha az karakter girişi yapılabilir.

#  karakteri : Sayı ve boşluk karakterinin girilmesini sağlar.Bilgi girişi zorunlu değildir.Ne kadar # kullanırsa en fazla o kadar karakter girilebilir.Boş bırakılabilir veya giriş maskesinde kullanılan karakterden daha az karakter girişi yapılabilir.

< karakteri : Kendisinden sonra gelen karakterleri küçük harfle yazar.

> karakteri : Kendisinden sonra gelen karakterleri küçük harfle yazar.

\ karakteri : Hemen ardından gelen karakterleri Access’in görüntülemesini sağlar.Çift tırnak içine alarakta aynı işlemi yapabilirsiniz.

Not : Giriş maskesine Parola veya Password yazarak karakterlerin yıldız (*) olarak görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

1.873 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: credit repair | Thanks to st louis web design, essay writing and fire glass
c# örnekleri , csharp örnekleri , c# örnek , C# Örnekleri , örnekleri c# , C# ÖRNEKLERİ
BTT Sınavları

C# Uygulamaları

Müdür Yardımcılığı Sınavına Hazırlık Sayfası

Müdür Yardımcılığı Çalışma Notları

C# Uygulamaları

Yazılı Soruları Php Dersleri Bilişim Teknolojileri Alanı Yazılı Soruları C# Dersleri C# Örnekleri