Nesne Tabanlı Programlama Çalışma Soruları-2

Görsel Programlama Çalışma Soruları
 1. Klavyeden Vize ve Final Notları giriliyor. Vize Notunun % 40’ı, Final Notunun % 60’ı Geçme Notunu oluşturuyor. Final Notu veya Geçme Notu 60’dan küçük ise ekranda ‘BÜTÜNLEMEYE KALDI’; diğer durumda ‘GEÇTİ’ mesajını görüntüleyen programı yazınız.
 2. Klavyeden sıcaklık bilgisi giriliyor. Sıcaklık 0 ile ’20 arasında ise ekrana ‘Mavi Alarm’, 25 ‘ 30 arasında ise ‘Sarı Alarm’, sıcaklık 30’un üzerinde ise ‘Kırmızı Alarm’ mesajını görüntüleyen programı yapınız.
 3. 2 label ve 1 butonun yer aldığı bir formda butona tıklandığında label nenelerindeki değerlerin yerlerini değiştiren programı yazınız.
 4. Yukarıdaki gibi bir form üzerinde 3 Radiobutton, 2 Textbox ve 2 Label bulunacak. Bu Radiobutton seçeneleri Kare, dikdörtgen, daire olacak. Kullanıcı bunlardan hangisini seçerse o şeklin alanı text kutularına girilen kenar veya yarıçap değerlerine göre hesaplanıp msgbox ile ekranda görüntülenecektir.
  Not-1: Karenin alanı ve dairenin alanı hesaplanırken 1 text kutusuna ihtiyaç duyulacağından 2.text kutusu gizlenmeli, dikdörtgenin alanı hesaplanırken 2 text kutusu da form üzerinde görünmelidir.
  Not-2: Text kutusunun solundaki Label’de o anda girilen değerle ilgili mesaj olmalıdır.
  Ör: Daire seçildiğinde Label’de “Yarıçapı giriniz” gibi bir değer olmalıdır.
 5. 10 elemanlı bir diziye sayı girilecektir. Bu dizide 100 sayısının adetini bulan programı yazınız.
 6. Klavyeden 40 öğrencinin not bilgisi giriliyor. Bu notlardan sınıf ortalaması altındakilerin sayısını bulan programı yapınız.

Nesne Tabanlı Programlama Çalışma Soruları

2.936 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir