SISTEM BAKIM VE ONARIM DERSI 1.DÖNEM 2.YAZILI CEVAP ANAHTARI-A

Sistem Bakım ve Onarım Dersi Cevap Anahtarı
1. Ömrü tükenen elektronik atıkların çöpe atılmak yerine, bileşenlerinin tekrar kullanılmak üzere bir yerde toplanmasına ve değerlendirilmesine “geri dönüşüm” denir.
Faydaları:
• Ekonomiktir.
• Atık miktarını ve hacmini azaltır.
• Depolama sahalarının kullanım ömrünü uzatır.
• Ham maddeden tasarruf sağlanır.
• Doğal kaynaklar korunur.
• Enerjiden tasarruf sağlanır.
• Çevre duyarlılığı artar.
• Geleceğe yatırım yapılır.
2.
Scandisk: Dosya ve klasörlerin bütünlüğünü veya sabit diski fiziksel hatalar açısından tarayarak sistemin tamamını kontrol etme işlemidir.
Defragmenter: Disk üzerinde parçalanmış olarak kaydedilen verileri bir araya getirerek diskteki boşlukları en iyi şekilde kullanmak ve program veya dosyalara daha çabuk ulaşmak için yapılan disk birleştirme işlemidir.

3. İşlemci ile heatsink dediğimiz metal parça arasındaki ısı iletiminin aksamasına neden olan iki yüzey arasındaki ufak boşluklarda kalan havadır. Her ne kadar çıplak gözle bakınca işlemcinin üst yüzeyi de heatsink’in alt yüzeyi de pürüzsüz gözükseler de aslında her iki yüzey de mikroskopik boyutta oldukça engebeli bir dokuya sahiptir. Bu nedenle, iki yüzeyi birbirine bastırdığımızda, aslında birbirine fiziksel olarak temas eden alan çok düşüktür, arada kalan hava ise kötü bir ısı ileticidir. Bu nedenle heatsink ile işlemci arasında termal macun sürülür.
4. Kayıt Defteridir. Başlar – Çalıştır kısmından regedit yazılarak ulaşılır.
5. Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır.
6. Trojanlardır.
7. Phishing / Yemleme olarak adlandırılır.
8. Bilgisayarın veya ağların, ağ ve internet ortamı ile iletişimini takip eden ve tanımlı kurallara göre bu trafiği yöneten yazılımlardır.
Firewall tek bilgisayarınıza veya yerel ağınıza internetten veya diğer ağlardan erişimi kısıtlayarak, bilgisayarınızı veya yerel ağınızı, internetten veya diğer ağlardan gelecek saldırılara karşı koruyan bir bilgisayar ve üzerindeki yazılıma verilen genel addır.
9. Online UPS’lerin transfer zamanı sıfırdır. Çünkü, devreyi içerisindeki akülerden besler. Line Interactive UPS ler ise, duvardan gelen AC gerilim ile iletişim halinde olduğu için bu adı alırlar ve transfer zamanı azdır. Fakat, Line Interactive UPS ler devreyi pilden beslemezler. Hatta meydana gelen değişiklikleri hemen algılayıp tepki verebilirler.
10. Aşağıdaki soruları Doğru Yanlış olarak değerlendiriniz.
a. (Doğru) Bir bilgisayar sisteminin bileşenlerinden olan klavye diğer bileşenlerden daha fazla fiziksel darbeye maruz kalır.
b. (Yanlış) Bir bilgisayar, temizlik veya başka bir koruyucu bakım amacıyla söküldüğünde, parçalar ve bileşenler metal bir kutu da geçici olarak saklanabilir.
c. (Yanlış) Monitör ve güç kaynağı üzerinde çalışırken antistatik bileklik kullanılır.
d. (Doğru) Eğer fare işaretçisi ekran üzerinde doğru hareket etmiyorsa, ilk olarak farenin temizliği yapılmalıdır.
e. (Doğru) Güç artışlarına geçici voltaj da denir.

SISTEM BAKIM VE ONARIM DERSI 1.DÖNEM 2.YAZILI SINAV SORULARI-A

 

1.727 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir