C# SQL Bağlantı Ayarlarının Yapılması

SQL İle Csharp Arasında Bağlantı Kurabilmek İçin Şu İşlemler Yapılmalıdır;

C Sharp ile SQL Server arasında bağlantı kurabilmek ve yaptığımız programın hem localhost üzerinde hemde ağ üzerinden başka bir bilgisayardan çalışabilmesi için(SqlServer’ın bulunduğu bilgisayarda) öncelikle şu işlemler yapılmalıdır:

1-Windows güvenlik duvarı ayarlanmalı veya kapatılmalı.


2-Management Studio içerisinden SECURITY>LOGIN seçeneğine yeni bir kullanıcı eklenmeli. Bu kullanıcının ağ kullanıcısı olduğunu belirtmek için SQL SERVER AUTHENTICATION seçeneği seçilmeli ve kullanıcı parolası belirlenmeli. Login(kullanıcı ekleme) ekranındaki Server Roles bölümünden kullanıcı yetkisi belirlenmeli. En iyisi sysadmin seçilerek tam yetki verilebilir. Ayrıca User Mappingsbölümüden bu kullanıcının kullanacağı veritabanları seçilmeli.


3-Management Studio içerisinden SQLEXPRESS(Veya instance adı ne ise) üzerinde sağ tuş >Properties> Security > SQL Server Authentication işaretlenmeli.


4-Configuration Manager içerisinden SQL EXPRESS ve SQL BROWSER çalışır(running) duruma getirilmeli.


5-Configuration Manager içerisinden NETWORK CONFIGURATION ve CLIENT CONFIGURATION içerisindeki protokoller aktif(enabled) duruma getirilmeli.

C# Kütüphaneye

using System.Data.SqlClient; ekliyoruz.

Baglanti Satırımız İse;

SqlConnection baglan = new SqlConnection("Server=BilgisayarınAdı\\SQLEXPRESS;DataBase=VeritabanıAdı;uid=kullanıcıadı;pwd=sifre");

Not : EğerSql Server başka bir bilgisayarda yüklü ise üstteki bağlantı cümlesi

IP veya Bilgisayar Adı kullanılarak şu şekillerde değiştirilebilir:

798 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir