SQL- Veritabanına Giriş

 SQL (Structured Query Language), bir veritabanı dilidir. Program gelistiricileri ve Veritabanı kullanıcıları, bir veritabanına veri eklerken, silerken, güncellerken veya sorgularken bu dili kullanırlar. Hem ANSI hem de ISO standardı olmasına rağmen, çoğu veritabanı programı standart dillere ekleme yaparak bu dili kullanmaktadırlar.

SQL’in kullandığımız bir kaç sorgulama temel komutu vardır. Bunların en basitleri:
SELECT (veri seçerken kullanılır)
DELETE(veri silerken kullanılır)
UPDATE (veri güncellerken kullanılır)
INSERT (veri girerken kullanılır)

Örnekler:
SELECT * FROM tablo1 ; // tablo1 adlı tablodaki tüm verileri seçer.
SELECT * FROM tablo1 WHERE adi=’Devrim’; // tablo1 tablosundan, adi kısmında Devrim yazan tüm kayıtları getirir.
SELECT * FROM tablo1 WHERE adi LIKE ‘%evrim’; // tablo1 tablosunda, adının bas kısmı ne olursa olsun, sonu evrim olanları listeler.
DELETE FROM tablo1; // tablo1 tablosundaki tüm verileri siler.
DELETE FROM tablo1 WHERE adi=’Devrim’; // Adı alanında Devrim olan tüm kayıtları siler.
UPDATE tablo1 SET adi=’Anıl’; // tablo1 tablosundaki tüm kayıtların adi alanını Anıl ile değistirir.
UPDATE tablo1 SET adi=’Anıl’ WHERE adi=’Devrim’; // tablo1 tablosundaki adı kısmında Devrim yazan tüm kayıtları Anıl ile değistirir.
INSERT INTO tablo1 (adi,soyadi) VALUES (‘Devrim’,’Aslan’); // tablo1 tablosuna, Devrim Aslan satırını ekler ( {‘Devrim’, ‘Aslan’} )

Neden Veritabanı?

Gerçekten veritabanına gereksinmeniz var mı? En basta bu soruya yanıt vermeniz gerekir. Veritabanları, üstte de belirtildiği gibi, verilerin saklanması ve yönetilmesi için kullanılmalıdır. Küçük bilgiler için metin dosyaları yeterli olacaksa bunun için veritabanı kullanılması gerekmeyebilir. Bir kurumun tüm belgeleri üzerinde arama/sorgu yapılacaksa bunun için de veritabanı kullanmanız gerekmeyecektir, bir web indeksleme programı da bunun için yeterli olabilir. Ancak, bir e-ticaret sitesinde müsterilerin bilgilerinin tutulması söz konusu ise, ya da bir kurumun değisik birimlerine kullanıcı/müsteri/personel giris/çıkıs bilgileri tutulacaksa bunun için verinin büyüklüğüne ve çalısacağınız platforma uygun bir veritabanı sunucusunu kullanmak gerekecektir.

Veritabanı çesitleri
Kendinize bir veritabanı seçmeden önce, bu veritabanı ile ne yapacağınıza karar vermelisiniz.

Bunun için asağıdaki basit soruları yanıtlamakla ise baslayabilirsiniz:
1.Bu veritabanı ile neler yapacaksınız? Küçük bir sirket çalısanlarının özel bilgileri mi tutulacak, yoksa büyük bir sirketin binlerce müsterilerinin bilgileri mi?
2.Sitenizi günde kaç kisi ziyaret edecek?
3.Aynı anda kaç islem yapılacak?
4.Güvenlik ne ölçüde olacak?
5.Verilerinizin güvenliği ne ölçüde olacak?

Birkaç veritabanını inceleyelim:
1. Microsoft Access
Microsoft firmasının Office paketi içinden çıkan Access, paralı veritabanları arasında nispeten ucuz olarak göze çarpar. Küçük ölçekli uygulamalardaki gereksinimlerinizi karsılayabilir.
Eğer bir web sitesinde veri miktarı ve aynı anda yapılan islem sayıları az ise, Access kullanabilirsiniz. Tek bir veri tablosunda 2 GB a kadar veri depolayabilir ve aynı anda 255 bağlantıya izin verebilirsiniz. Access, MS Windows sistemlerinde kullanılamamakta, bu da yaygınlasmasını engellemektedir. “Transaction locking” özelliğine sahiptir, ancak “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahip değildir.
2. MySQL
MySQL Inc. Tarafından kodlanan MySQL, Access ile karsılastırıldığında daha güvenlidir. Windows’un yanı sıra Linux, OS/2, Solaris, AIX ve birçok isletim sistemini desteklemesi nedeniyle çok yaygındır.. Ev kullanıcıları tarafından, kolay kurulumu ve gelen kurulum paketleri nedeniyle sıkca tercih edilmektedir. Tablo basına 8 TB veri depolayabilmektedir.

MySQL’ in en büyük dezavantajlarından biri ücretsiz olmasından kaynaklanan destek eksikliğidir. Özellikle web uygulamaları için cok hızlıdır. Transaction’ ları desteklemediği için alabildiğine yalındır ve transaction desteği olmadan gerçeklestirilebilecek web uygulamaları için çok hızlı bir alternatiftir. Oldukça fazla yazılım desteği bulunmaktadır.
3. IBM DB2
IBM firmasının ürünü olan DB2, Access ve MySQL e göre daha performanslı, ancak küçük isletmelere göre daha yüksek maliyete sahiptir. Windows ve *nix sistemlerinde çalısabilir. “Transaction locking”, “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahiptir.
4. Informix
Ücretli ve güçlü bir veritabanıdır. Orta ölçekli isletmelerin yükünü kaldırabilecek kapasitededir. 1994’deki Postgres kodundan gelistirilmeye baslanmıstır.

5. Microsoft SQL Server
Yine Microsoft firmasının bir ürünü olan Microsoft SQL Server (MSSQL), iyi bir performansa sahiptir. En büyük dezavantajı, sadece Windows üzerinde çalısabilmesidir. Kullanım kolaylığı, güvenilirliği ve islem gücüyle dikkat çekmektedir. Maliyeti diğer veritabanlarına göre yüksektir. Tablo basına 4 TB veri depolayabilmektedir. “Transaction locking”, “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahiptir.
6. PostgreSQL
PostgreSQL, veritabanları için yukarıda bahsedilmis olan iliskisel modeli kullanan ve SQL standart sorgu dilini destekleyen bir veritabanı yönetim sistemidir.

PostgreSQL aynı zamanda iyi performans veren, güvenli ve genis özellikleri olan bir DBMS’tir. Hemen hemen tüm UNIX ya da Unix türevi (Linux, FreeBSD gibi) isletim sistemlerinde çalısır. Ayrıca NT çekirdekli tüm Windows sistemlerde de çalıstırılabilir. Ücretsiz ve açık kodludur.
PostgreSQL diğer ticari ya da açık kodlu veritabanlarında bulabileceğiniz özelliklerin hemen hemen hepsini (ya da daha fazlasını) kapsar.
PostgreSQL özellikleri (PostgreSQL FAQ’da listelendiği gibi):
Transactions
Subselects
Views
Foreign key referential integrity
Inheritance
User-defined types
Rules
7. Oracle
Oracle, dünyanın en güçlü ve güvenilir veritabanı olarak gösterilmektedir, ancak çok yüksek maliyeti nedeniyle sadece büyük kurumların tercih edebilecekleri bir veritabanıdır. Windows ye Unix sistemlerinde kullanılabilmektedir. Oracle, sınırsız sayıda tabloları
desteklemektedir. Çok büyük yazılım desteği vardır.
8. Interbase
Linux platformu üzerinde çalısan, ücretsiz bir veritabanı sunucusudur. Yaygın değildir. Ücretsizdir.
9. Progress
Linux ve Windows platformu üzerinde çalısan çok kuvvetli bir veritabanı sunucusudur.

Hangi veritabanını seçmeli?
Yukarıda da görüldüğü gibi, her veritabanının farklı özellikleri bulunmaktadır. Eğer, küçük yoğunlukta trafiğe sahip bir web siteniz varsa, bunun için maliyeti diğerlerine göre daha düsük olan Access kullanılabilir.

Web uygulamaları için, amacınız veritabanı olusturmak değil de, veritabanını kullanmak ise, MySQL bunun için biçilmis kaftandır.

Daha büyük ve orta ölçekli uygulamalar içinse, kullanım kolaylığı açısından Progress ya da MS SQL kullanolabilir. MS SQL’in Windows ortamında sınırlı bir kullanım alanı olduğunu da unutmamak gerekir. Bu isletmeler, Linux üzerinde PostgreSQL kullanırlarsa hem sıfır maliyetle (teknik açıdan) hem de daha iyi performansla islemlerini yönetebilirler.

Oracle ise çok yüksek güvenilirlik ve islem gücü gerektiğinde tercih edilen bir veritabanı sunucusudur.

PostgreSQL burada yine düsük maliyetli sistemler gerektiğinde, özellikle yurt dısında tercih edilmektedir.

1.881 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir