Wireless Kablosuz Ağ

Henüz duymadıysanız yakında kesin bir örneği ile karşılaşacağınız bir teknoloji bu wi-fi. Wireless fidelity kelimelerinin ilk iki harfinin kullanılarak ortaya çıkartılmış bir kısaltma wi-fi. Basitçe kablosuz network demek, ama dahası da var tabi.İnternete herhangi bir kablolu bağlantınız olmadan otel odasında yataktan, odanızdaki koltuktan, seminer salonunda bulunduğunuz yerden kablosuz internete erişmenizi sağlıyor. Wi-Fi niteliğine sahip bilgisayar parçalarıyla bu tür bir network kurmak ve kullanmak mümkün. Evde işyerinde, okul kampuslerinde, havaalanlarında kafeteryalarda, ve diğer halka açık alanlarda kullanılabilecek bir sistem. Wi-Fi IEEE 802.11g,802.11b yada 802.11a diye bilinen telsiz teknolojilerini kullanıyor. Bu firekansları kullanmak için herhangi bir lisans alınması da gerekmiyor. Hele bazı cihazlar her iki standardı da destekliyorlar ki bu da evde yada işyerinde kullanılabilecek kablosuz bir bağlantının habercisi..Kablosuz ağlar başlı başına bir olay. Her ne kadar diz üstü bilgisayarlardaki sözde Centrino “teknolojisi” ile yaygınlaşan bu kablosuz ağ, hayatın her alanında kullanılabilecek bir “olay”.Kablosuz ağ dediğimiz şey, basitçe bir telsiz tertibatıdır ve bas-konuş/bırak-dinle sistemiyle çalışan bir veri iletim şeklidir. Bu veri iletim biçimi tabii ki telsiz örneğindeki gibi analog bir yöntem değil. Veriler, olası kayıpları engellemek için standartlar dahilindeki kodlamalarla iletiliyorlar.Standartların isimleri. 802.11a artık kalmadı gibi bir şey. 802.11b, 11 mbit/s teorik iletim hızına sahip bir standart. Bunun bir üstü de 802.11g oluyor. O da teorik olarak 54 mbit/s iletim hızına sahip.

 
Kablosuz ağa neden ihtiyaç duyarız?
Her ne kadar bu teknoloji taşınabilir bilgisayarlarla yaygınlaşmış olsa da illa onlar için ve onlarla beraber kullanılmasına gerek yok. Ev içindeki kablo karmaşasına son vermek veya en başından hiç ağ için kablo döşeme işine bulaşmamak için kablosuz ağ kullanabilirsiniz.

Kablosuz ağ ile iki bilgisayarı birbirine bağlayabileceğiniz gibi bir erişim noktası kullanarak genişlemeye müsait tam anlamıyla bir yerel ağ oluşturabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarlarınız belirli sınırlar dahilinde nerede olursa olsun yerel ağ ve İnternet’ten faydalanabilir. Bu iş için de kablo çekmeniz veya bilgisayarı özel olarak bir yere yerleştirmeniz gerekmez.
Diğer taraftan yerel ağdan yüksek başarım ile üstün ve sabit iletim hızı bekliyorsanız, kablosuz ağ kötü bir tercih olacaktır. Merak etmeyin, ağ üzerinden bir kaç kişi Quake, Unreal, WarCraft veya Counter-Strike gibi oyunlar oynayabilirsiniz ve çok büyük engeller olmadığı ve sağlıklı bir iletim hızında olduğunuz sürece ağınızda gecikme süreleri konusunda bir sıkıntı olmaz.

 

Wireless kablosuz ağ standartları

IEEE 802.11b

802.11b standardı, 2.4GHz ISM bandında gerçekleşen işlemler için tanımlanmış bir standarttır. DSSS modülasyonu kullanan RF kanalları sayesinde yüksek hızlarda daha uzak noktalara veri iletimine olanak sağlar. Bu standart IEEE’nin 802.11 orjinal standardından 5 kat daha fazla veri hızına ulaşarak saniyede 11 Mbit verinin iletilmesini mümkün kılar.
802.11b genellikle ofis ortamları, hastaneler, depolar ve fabrikalar gibi ortamlarda kullanılmaya oldukça uygundur. Özellikle konferans salonları, çalışma alanları ve kablo çekmenin tehlikeli olduğu noktalarda ağ bağlantısı sağlanması için uygun bir teknolojidir. Kısaca 802.11b, WLAN’lar mobilitenin gerekli olduğu ve orta hızlı ağ bağlantılarına ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılır. 801.11 standartlarının diğer önemli özelliği de açık standart olmalarıdır.

IEEE 802.11g

802.11g standardı temel olarak 802.11b standardının bir uzantısıdır. Bu standart ile birlikte veri iletim hızı 2 kat artarak saniyede 22Mbit’e ulaşmaktadır. Böylelikle video uygulamaları da dahil olmak üzere, bir çok multimedya uygulaması desteklenebilir hale gelmektedir. Bu standardın 802.11b ile uyum konusunda belli noktalarda yetersiz kalmasından dolayı henüz çok fazla uygulaması ve destekleyen ürünler görülmemektedir. Bu standardın kullanıma girmesiyle birlikte erişim noktalarında ve alıcılarda belli fiziksel değişikliklerin gerçekleştirilmesi gerekecektir.

IEEE 802.11a

802.11a standardı, 802.11b standardının hızlı ethernet karşılığıdır. Bu standartla birlikte veri iletim hızı 802.11b’ye göre 5 kat daha arttırılarak saniyede 54Mbit’e çıkarılmaktadır.
802.11b’ye benzer olarak bu standardın kullanım bulacağı alanlar, yüksek veri hızlarını gerektiren verilerin ve içeriğin iletilmesi gereken durumlardır. Her ne kadar 802.11a’nın hizmet kalitesine yönelik özellikleri henüz belirlenmemiş olsada, sağladığı çok yüksek veri hızı doğru alanlarda kullanıldığında belli sonuçlar verebilir. Bu teknolojinin kullanılmasından en fazla yararlanabilecek üç kilit uygulama; erişim noktaları arasındaki kablosuz omurgalar, yüksek veri iletim hızına ihtiyaç duyan kurumsal kullanıcılar ve video dağılım sistemleridir.
802.11a’da yüksek frekanslar (5GHz) kullanılmasından dolayı kayıplar artmakta ve 802.11b’ye göre aynı mesafeye erişebilmek için daha fazla güç gerekmektedir

Wi-Fi (802.11b) aşağıdaki kullanımlar için daha uygundur:

  • Yüksek band genişliği (>2MB) gerektiren LAN uygulamaları
  • Daha geniş kapsama alanı gerektiren uygulamalar
  • Güvenlilirlik gerektiren uygulamalar
  • Mevcut ekipmandan faydalanmak
  • Dosya eklemeli e-mail alma-gönderme
  • Web Tarama
  • Dosya Paylaşımı

Kablosuz USB Adapter
 

 

Bu tür bir girişi iki türlü engelleyebilirsiniz. İsterseniz MAC kimlik numaralarından hangi ağ kartlarının sisteme bağlanıp bağlanamayacağını seçebilirsiniz, isterseniz de WEP kullanabilirsiniz.


Kendi router’li modeminizden wireless inizi şifrelemek için yapmanız gereken modem in içine girmek ordanda modem in içinde wireles kısmından security kısmana gelmeniz ordan da web kısmını aktif yapıp 128 bitlik yada 64 bitlik şifre girminiz ve keydetmeniz hepsi bu kadar.


MAC ID denilen şey, her bir ağ bileşenine verilmiş eşsiz bir numaradır. Bu numara ile bağlandığınız ağlara tanıtılırsınız ve veri paketleri sizi bu şekilde bulur. Erişim kısıtlaması seçeneklerinden sisteme bağlanacak bilgisayarların MAC ID’lerini girer ve yalnızca onlara izin verirseniz yalnızca bu bilgisayarlar ağınıza kablosuz olarak erişebileceklerdir. Tabii ağınızda gidip gelen veri şifrelenmeden havada süzüleceği için “dinlenebilir”.
Dilerseniz ikinci seçenek olarak da WEP (wired equivalent privacy) şifreleme kullanabilirsiniz. Bu şekilde verileriniz daha da güvende olur. Tabii “ne gerek var, devlet sırrı mı taşıyorum?” yaklaşımı, çevrenizde sizi gözetleyen birileri yoksa daha ılımlı bir düşünce olacaktır.
Tüm bunlara rağmen kablosuz ağ içine sızılabilir bir oluşumdur, en azından veri paketlerinin havada yakalanması mümkündür.


 

725 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir