Yazıcılar-Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Nokta vuruşlu yazıcılar (Dot Matrix Printers), matris şeklinde düzenlenmiş baskı iğnelerini bilgisayardan gelen veriler doğrultusunda elektromıknatıs yardımıyla kâğıt ile yazıcı kafası arasında gergin duran şeride nokta vurarak baskı yapan yazıcılardır.  
 

Nokta vuruşlu yazıcıların renkli olanları da vardır. 

 

 

Nokta Vuruşlu Yazıcıların Yapısı  ve Çalışma Prensibi

Nokta vuruşlu yazıcılar, kâğıt üzerinde bir karakteri belli sayıda nokta kalıbı basarak oluşturur. Baskı kalıpları yazıcının belleğinde tutulur. Bir karakter basılacağı zaman kalıp bellekten alınır, daha sonra da yazma kafasına iletilir. Yazma kafası üzerinde bulunan iğneler, alınan karaktere bağlı olarak şerit üzerine baskı yaparNokta Vuruşlu Yazıcılar

1. Şerit (Kartuş üzerindeki Siyah Bant)

2. Adım Motor (Yazma Kafasını hareket ettirir.)

3. Yazma Kafası( Üzerinde iğneler bulunur)

4. Güç Kaynağı(Sisteme enerji sağlar)

5. Silindir (Kâğıdı hareket ettirir.)

6. Kâğıt (Çıktı alınacak form)

 

 

  • Yazma şeritleri birkaç renkten oluşan modeller, renk gerektiren grafikler için kullanılır. Renkli nokta vuruşlu yazıcılar sınırlısayıda renkleri elde etmek için kullanılır.
  • Nokta vuruşlu yazıcılar kenarlarında delikler bulunan, “sürekli form” adı verilen kâğıtlara baskı yapabildikleri gibi normal kâğıt üzerine de baskı yapabilirler.
  • Sınırlı çözünürlük ve grafik yetenekleri, gürültülü çalışmaları, düşük hızları gibi olumsuz özellikleri olan bu tür yazıcılar; sadece harf ve rakamlardan oluşan, baskı gereksinimi olan muhasebe kayıtlarının basılması gibi işlerde halen kullanılırlar

1.961 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir